Daire Sattırmak Için Yapılan Dolandırıcılık

Merhabalar esenyurtta aral yapı gayrumenkul isimli firma ısrarla şahsımı arayarak peşinat ödemeden daire sahibi olunacağını söylemişti. peşinat kısmı için bireysel kredi kullandıracaklarını söylediler bende kabul ettim beni arayıp kredilerin onaylandı vakıf bank bağcılar şubesine 600tl eksper parası yatırmamı istediler öncesinden ön sözleşme de yapmıştık. ama benim haberim olmadan daireyi sattıklarını onların iş ortaklarından öğrenmiş bulundum. kendilerini arayıp 600tl eksper paramı talep ettiğimde ise bana iğrenç hakaretler ve tehditlerde bulundular savcılık makamlarınada gerekli şikateti bulunacağım. konu hakkında ilgilenmenizi rica ederim. sanat tasarım öğretmeniyim istanbulda yaşıyorum.

 

Şikayetinizin Yanıtı

sayın tüketici 

size cevap verebilmem için sorulması gerekli bir çok soru var bu nedenle yanlış bilğilendirme yaspmamak için tükoder şubelerinden birisine veya bir av. gitmenizde yarar var, 

ev alırken nelere dikkat etmelisiniz

ev sahibi olma hayalinizi gerçekleştirirken, hüsrana uğramamak için bu       9 noktaya dikkat etmelisiniz.

gayrimenkul konusu neredeyse her aileyi yakından ilgilendiriyor. çünkü barınma, yani konut en temel ihtiyaç olduğu gibi, aynı zamanda da en sağlam yatırım aracı. ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek isteyen kişilerin, bu aşamada dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. aksi halde, ev sahibi olma heyecanı karşılaşılan problemler nedeniyle yerini hüsrana bırakabiliyor. peki, ev sahibi olurken hangi noktalara dikkat edilmesi gerekiyor? işte yanıtı...

ev alırken dikkat edilmesi gereken 9 nokta

- tapunun kat irtifaklı tapu olması ileride sıkıntı yaratabilir. bu nedenle kat mülkiyeti tapusu bulunmayan gayrimenkulleri tercih etmeyin.

- almayı düşündüğünüz gayrimenkulün ulaşım, ısınma, otopark, güvenlik gibi ihtiyaçlarınıza yeterli ölçüde cevap vermesine özen gösterin.

- gayrienkulü alırken, alım bedelini düşük göstermeyin, düşük bedel sizi hem tapu harcı hem de evin 5 yıl içinde satılması halinde gelir vergisi yönünden sıkıntıya sokabilir.

- gayrimenkulün üzerinde haciz, ipotek vb durumların olmadığından emin olun.

- evi, eş veya çocuk adına alıyor ve bedelini siz ödüyorsanız söz konusu işlemin veraset intikal vergisine neden olduğunu unutmayın.

- bir de komşu olayı var. ev alma komşu al sözünü akıldan çıkarmamak gerek. o nedenle çevrenin ve komşuların da araştırılmasında fayda var.

- geçmişten gelen aidat, vergi, bakım veya onarım borcu olup olmadığını araştırın.

- gayrimenkul alırken mutlaka danışmanlık hizmeti alıın. bu konuda deneyimli olan kişi ya da firmalar birçok konuda sizi uyarır ve ileride ciddi sorunlar yaşamanızı engeller.

- alım-satım işlemi esnasında 8 bin lira üzerindeki ödemelerin banka vb. aracılığıyla yapılması zorunlu. zorunluluğa uyulmazsa ilgili tutarın yüzde 5’i kadar özel usulsüzlük cezası kesiliyor.

böylece hem ceza ödenmesi hem de ileride satışla ilgili yaşanabilecek sorunların da önüne geçilmiş olur. kalın sağlıcakla

Yanıtlanma Tarihi ( 13-04-2017 16:44:34 )

Şikayeti Yazan :Mahfuz . ( 11-04-2017 10:54:40 )

Okunma